2016-05-16

Пенсійна реформа: три головні зміни

Пенсійна реформа може розпочатися вже цього року. Про це заявив міністр фінансів Олександр Данилюк. У пріоритеті — запуск пенсійної реформи, яка є критично важливою. І ми маємо намір здійснити це цього року, — сказав чиновник.

Як уточнили у прес-службі Кабміну, йдеться про поданий днями в Раду законопроект уряду №4806, який передбачає запровадження накопичувальної системи загальнообов'язкового держпенсстрахування і єдиних принципів нарахування пенсій, починаючи з 1 липня 2017 р. Якщо закон ухвалять, це, на думку експертів, означатиме пенсійну революцію, яка мала відбутися ще в 2003 р., але весь час відкладалася.

ЩО ЗМІНЯТЬ

Як роз'яснив експерт громадської організації Реанімаційний пакет реформ з питань пенсійної реформи Валентин Мельничук, по-перше, запровадять особисті накопичувальні рахунки майбутніх пенсіонерів, яким на 1 липня 2017 року не виповнилося 35 років, це дозволить їм накопичити надбавку до пенсії.

Додатково до ЄСВ у 22% роботодавець стане платити в новий Накопичувальний пенсійний фонд на особистий рахунок працівника 2% від його заробітку в 2017 р., 3% в 2018-му, 4% в 2019 та 5% — з 2020 року, — пояснив Мельничук. Він також нагадав, що проведення пенсреформи — це частина програми реформ, схваленої МВФ у березні 2015 р., проте рік тому Кабмін відправив законопроект про пенсреформу на доопрацювання.

По-друге, розрахунок пенсвиплат уніфікують і зроблять однаковим для всіх (зараз пенсії розраховують за 20-ма з гаком законами).

По-третє, роботодавці — приватні структури або держава — вноситимуть додаткові кошти на особисті рахунки (зараз цим людям платять із "загального казана" солідарної системи) колишніх "спецпенсіонерів". Це люди, які працюють на особливо важких і шкідливих роботах та інші пільговики (доярки, трактористи, машиністи потягів тощо), а також держслужбовці, судді, прокурори та інші, які одержують вищі пенсії, ніж звичайні громадяни.

ДЕПУТАТИ

Деякі парламентарі не в захваті від законопроекту. - Ми повинні його вивчити на комітеті, але я поки вважаю запровадження особистих пенсійних рахунків несвоєчасним, — сказав член з питань соцполітики і пенсзабезпечення Олександр Дроздик.

А голова податкового комітету Ніна Южаніна проти того, щоб вирішувати питання накопичувальних пенсій, збільшивши податкове навантаження на роботодавців: - Ми тільки знизили ЄСВ з 38% до 22%, аби домогтися виведення зарплат з тіні, і якщо знову піднімемо, бізнес, нас не зрозуміє. Фахівці підрахували: має минути не менше п'яти кварталів, тобто до кінця 2016 р., щоб почалося вибілювання зарплат. Цю проблему треба вирішувати комплексно, разом з податковою реформою і починати не з 2017 р., а на рік-два пізніше, коли почнеться підйом економіки.

А ось економіст Олександр Охріменко впевнений, що запровадження накопичувальних рахунків за рахунок невеликого додаткового податку на роботодавців правильне, адже ці гроші не підуть на негайні виплати пенсій, а будуть працювати на економіку країни.

НЕЗАКОННА ДЕРЖДОПОМОГА

За повідомленням прес-служби Мінфіну, відомство продовжує перевірку одержувачів соцдопомоги (пенсій, субсидій), яких в Україні близько 25 млн людей. Верифікація — вимога МВФ, і вона буде неперервною. Вже виявлено 250 тис. тих, хто отримав гроші незаконно і тепер зобов'язаний їх повернути.

Серед них 100 тис. осіб, які купили землю або нерухомість, а потім оформили субсидію. Позбавлені субсидій (в середньому 1314 грн) 100 тис. переселенців із Донбасу, які виїхали з регіону до початку боїв, які мають житло на контрольованій території або рахунки на суму понад 13 700 грн. Ще понад 45 тис. людей отримували пенсії за недійсними паспортами. Очікується, що бюджет-2016 заощадить на виплатах 5 млрд грн.

Джерело